• Nadměrné pocení – hyperhidrosa

  Nadměrné pocení se může stát velmi závažným problémem. Obtěžuje člověka i jeho okolí a velmi komplikuje psychospolečenské kontakty. Příčin nadměrného pocení může být mnoho – horečka, neurologická onemocnění (např. Parkinsonova nemoc), choroby žláz s vnitřní sekrecí (diabetes mellitus, thyreotoxikosa) nebo poranění (Freyové syndrom). Často se ovšem příčina nezjistí a nelze ji eliminovat. U nadměrného pocení je i velmi silný ekonomický faktor, kterým jsou vysoká spotřeba deodorantů a antiperspitantů a komplikovaný výběr ošacení.

  V léčbě hyperhidrosy se užívají lokální přípravky s funkcí denaturace bílkovin a dočasného uzavření ústí potních žláz (hliníkové soli), antiperspiranty, léčiva a chirurgické operační metody – kyretáž podpažní jamky, liposukce, excise kůže v této oblasti a jiné.

   

  Aplikace botulotoxinu

  Nejmodernější metodou je aplikace botulotoxinu v místech nadměrného pocení – podpaží, dlaně a plosky. Užívá se též v oblasti tváří (tzv. slinění tváří po operaci či poranění slinných žláz) nebo i na trupu (Rossův syndrom). Stejně jako u ošetření mimických vrásek se jedná o injekční aplikaci malého množství botulotoxinu do kůže. Procedura je ambulantní s minimální zátěží pro klienta. Výkon trvá asi 10-30 minut a efekt je patrný téměř do 24 hodin a přetrvává od 4 do l2 měsíců dle místa ošetření. Před aplikací lékař provádí speciální test, který přesně označuje místa a rozsah umístění potních žlázek a také klienta podrobně seznámí se zákrokem a účinky ošetření.

  Botulotoxin má v oblasti estetické medicíny široké pole působnosti a je jedinou ideální ambulantní procedurou pro řešení problému mimických vrásek a nadměrného pocení. I přes relativní finanční náročnost ošetření se efekt při nejmenším vyrovná vynaloženým nákladům.

  Leave a reply →