• Akné – léčba a péče

  Problémem akné trpí více než 90% dospívajících a často se objevuje i v dospělém věku. Akné není onemocnění, které by mělo jedinou jasnou příčinu, ale komplex problémů. A ty se podílejí na výsledném stavu kůže.

  Místem, kde se problém vytváří, jsou mazové žlázky. Zde dochází ke změnám v množství a kvalitě mazu, mění se systém keratinizace (rohovění) a ústí mazových žlázek se uzavírají. Následkem uzávěru se mění poměry v mazové žlázce a ke slovu se dostávají bakterie vyvolávající zánět, který se šíří dál po prasknutí stěny mazové žlázky. Celkový vliv na akné má hormonální regulace (především mužské a ženské pohlavní hormony) a konstituční (dědičnost). Různé formy akné mohou vyvolati některé léky (steroidy aj.) nebo přípravky místní s tzv. komedogenním účinkem (vazelína, dehet aj.)
  Podle stupně postižení můžeme akné dělit na několik forem – nejlehčí (mikrokomedonica, komedonica) pouze drobná „krupička“ nejčastěji na čele a tvářích, pak i drobné otevřené komedony („černé tečky“) a uzavřené komedony bílé droboučké pupínky. Lehkou formou jsou i počáteční stavy zánětu (papulosa), kde hlavním projevem jsou větší červené pupínky hlavně v tzv. T-zóně (čelo, nos, brada) často i na zádech, ramenou a v dekoltu. Tak jak se šíří zánět ve žlázce, vytváří se i hnisavá „čepička“ (papulopustulosa) a následně po prolomení bariéry = stěny mazové žlázky vznikají větší a hlubší těžké zánětlivé projevy (cytica, abscedens, conglobata aj.) Výslednými stavy mohou být posuny zbarvení (hyper-hypopigmentace, tmavé či svělé plošky) nebo jizvičky zvláště u těžkých forem akné.
  Akné ve všech formách lze léčit, ale je nutné zvolit léčbu dle individuálního stavu

  • dle závažnosti formy akné
  • dle místa postižení
  • dle celkového zdravotního stavu pacienta
  • dle psychosociálních vztahů.

   

  Léčba

  Pro úspěch léčby je nutné kombinovat různé metody. Do komplexu metod patří správný výběr a užití kosmetických přípravků, kvalitní profesionální ošetření (kosmetička), konzultace s lékařem (kožní lékař-dermatolog), místní léčba, fyzikální léčba (chlad, lasery) a případně celková léčba (antibiotiky, antikoncepce, retinoidy aj.) Jestliže je to nutné, pak je součástí léčby i psychoterapie.
  Asi nejužívanější metodou je místní léčba, většinou využívá možnosti kombinace různých přípravků – místní antibiotické roztoky (erytromycin, klindamycin) s látkami, které jsou především komedonolytické (otevírají uzavřená ústí mazových žlázek) nebo s látkami, které jsou protizánětlivé a komedonolytické a také ovlivňují správnou keratinizaci (rohovění) v oblasti mazových žlázek (kyselina azelainová, sloučeniny vitaminu A).

   

  Správná domácí péče

  Jedním z pilířů moderní léčby akné je kvalitní domácí povrchové čištění. Je nutné zvolit přípravky určené pro ošetření kůže s akné (problematické pleti) – pleťové vody, pleťová mléka, speciální mýdla a v poslední době jsou velmi oblíbené pěnivé gely. Nevhodné jsou prostředky s vysokým obsahem alkoholu (lihu), ty ještě více dráždí a zásaditá mýdla. Čistící přípravky jsou určeny pro pravidelnou denní hygienu dvakrát denně. Je možné je kombinovat či měnit, vždy však musí splňovat své funkce:

  • kvalitní očista, bez narušení či poškození kůže
  • lehký antiseptický účinek

  Kvalitní čistící přípravky, které byly správně vybrány by neměly ošetřenou kůži vysušovat.

   

  Něvěřte pověrám!

  Přestože se problematikou akné zabývalo již mnoho odborných či populárních článků, stále ještě přežívají některé pověry. Informace, které se tradují „z generace na generaci“ ztěžují život jak pacientům postiženým akné, tak i odborníkům, kteří tyto problémy řeší. Jaké mýty o akné kolují?
  „Nečistá kůže“ – jedna z nejhorších pověr. Většina pacientů s akné naopak užívá nadměrné množství čistících přípravků. Kůže není nečistá, dochází v ní ke změnám, které způsobují kožní zánět, který je třeba správně ošetřovat a léčit.
  „Smiř se s tím, stejně nejde nic dělat“ – toto tvrzení není pravdivé. Současné možnosti ošetřování a léčby jsou velmi široké. Ať již se jedná o moderní dermokosmetické přípravky přímo určené pro ošetření akné nebo moderní léčebné preparáty, které léčí místně či celkově. Nesmíme zapomenout na možnosti tzv. fyzikální léčby („sněžení), chemického peelingu nebo laserů. Kombinací těchto metod je možné určit ošetření a léčbu tzv. „na míru“.
  „Sex léčí akné“ - s tím, že po počátku sexuální aktivity se hormonální hladiny zcela stabilizují jen pouhým „činem“ je sice představa příjemná, nicméně bohužel daleko od pravdy. Jednou z příčin akné je sice hormonální nerovnováha, ale na její stabilizaci se podílí ještě mnoho dalších důležitějších faktorů.
  „Mechanický peeling“ nejlépe každý den“- toto ošetření prováděné ve frekvenci vyšší než 14 dní, je spíše nebezpečné. Dochází při něm ke kompletnímu odstranění hydrolipidického ochranného filmu a povrchové vrstvy buněk. Kůže reaktivně oteče a efekt hladké kůže vydrží několik hodin, pak opadne otok a efekt je pryč. Ovšem kůže zbavená některých svých ochranných struktur je citlivější a náchylnější k poškození. Při mechanickém peelingu prováděném přístrojem (kotouče) může dojít i k rozsevu infekce ať již bakteriální či virové.
  „Kamarádovi to pomohlo, mně to pomůže taky“ – vždy je nutné ošetření a léčbu volit individuálně. Tedy tu nejvhodnější pro pacienta (dle stupně postižení, příčin onemocnění, aktuálního stavu pokožky a dle celkového zdravotního stavu apod.) Co pomůže jednomu, nemusí být vhodné pro dalšího pacienta.
  „Léčbu není třeba měnit“ – po určité době je nutné i úspěšnou léčbu pozměnit, aby nedošlo k snížení účinku na kůži. Případně je vhodné měnit i celé schéma ošetření. Kombinací metod je možné dosáhnout maximálního možného účinku.
  „Nejez to, budeš mít uhry“ - vliv stravy na akné byl doposud spíše přeceňován. Individuálně je možné určité zhoršení, ale zásadní vliv (čokoláda, kyselá jídla, alkohol či cigarety) nemají.
  „Po ošetření u kosmetičky se stav zhorší“ – to je blud bludů – po pravidelném a správném ošetřováni se stav kůže naopak zlepší. Je nutné správné a profesionální ošetření, jehož nedílnou součástí jsou např. hluboké čištění, Jacquetova masáž, speciální maska. Samozřejmě, že zkušená kosmetička volí a je schopna obměňovat ošetření i vzhledem k aktuálnímu stavu pokožky.
  A co říci na závěr? Akné je jedno z nejčastěji se vyskytujících onemocnění, může mít různé stupně, příčiny i formy, ale stále platí, že je nutný individuální přístup s volbou, která je nejlepší pro pacienta.
  A musíme si uvědomit, že kromě těla je nutné léčit „duši“, jež může být i drobnými projevy řádně „pochroumaná“.

  Leave a reply →